Add@Me Learning Methods (PL)


Tytuł: Identyfikowanie różnych rodzajów komunikacji
Streszczenie:

Facylitator pyta uczestników, który rodzaj komunikacji ich zdaniem jest trudny i dlaczego? Również jaki rodzaj komunikacji uważają za łatwy i dlaczego?

Po wymianie opinii i dyskusji facylitator przedstawia cztery rodzaje komunikacji podkreślając ich podstawowe cechy w następujący sposób:

- Komunikacja werbalna to rodzaj komunikacji ustnej, w której nadawca wyraża swoje myśli słowami. Ton głosu, jego wysokość i jakość słów grają podstawową rolę w komunikacji werbalnej.

- Komunikacja niewerbalna zawiera wszystko, czym się komunikujemy, oprócz słów (Ivy & Wahl, 2014). W literaturze twierdzi się, że że typ niewerbalny jest bardzo ważnym narzędziem, ponieważ przekazuje myśli, postawy, postrzeganie i znaczenie. Komunikacja niewerbalna odnosi się do ekspresji wokalnej.

- Komunikacja wizualna to rodzaj komunikacji odnoszący się do wykorzystania szyldów, wyświetlaczy, bilbordów, banerów, map itp.

- Komunikacja pisemna dotyczy wykorzystania pism, okólników, instrukcji, telegramów, notatek, e-maili, raportów, itp. aby wysłać komuś przekaz.

Kiedy powyższe cechy są dobrze zrozumiane przez wszystkich, facylitator zaprasza uczestników do łączenia się w pary i dopasowania swoich trudności i preferencji w zakresie powyższych czterech rodzajów komunikacji za pomocą własnych komentarzy.

Cele: Oczekuje się, że to ćwiczenie wyjaśni wiele nieporozumień, a uczestnicy będą mogli rozwinąć bardziej szczegółowo różne aspekty komunikacji.
Potrzebne materiały / sprzęt: Długopis lub urządzenie do pisania brajlem, w zależności od potrzeb uczestników
Wielkość grupy: Dowolna
Czas trwania: 20 minut
Instrukcje krok po kroku:

Facylitator może poprosić uczestników o wyjaśnienie swoich przykładów za pomocą koła. Kluczem jest uświadomienie sobie, że komunikacja to stała interakcja między nadawcą a odbiorcą i wice wersa. Kształt koła dobrze służy wyjaśnieniu mechaniki procesu komunikacji i może dostarczyć wgląd w te kwestiNastępnie facylitator może zaproponować wiele przykładów przekazywania wiadomości, takich jak ten poniżej:

Działanie grupowe: "Głuchy telefon" Wyjaśnij grupie, że teraz będziecie grać w grę "Głuchy telefon". Facylitatorzy wybierają po jednej osobie z każdej grupy, która będzie nadawcą wiadomości. Potem proszą nadawcę, aby dostarczył wiadomość osobie dokładnie obok siebie tak, aby inni nie usłyszeli treści wiadomości. Celem jest przekazywanie wiadomości dalej, aby sprawdzić, jak ją odbierze ostatnia osoba. Na zakończenie facylitator prosi ostatnią osobę, żeby powiedziała, co usłyszała i mówi, jaka była wiadomość początkowa.

Pytania do przemyślenia i oceny: Facylitator prosi uczestników o wyjaśnienie, dlaczego wiadomości były różne i jakie czynniki sprawiły, że zmieniła się wiadomość początkowa. Co się stało z wiadomością w tym ćwiczeniu? Jak myślisz, dlaczego wiadomość została zmieniona?
Możliwe czynniki ryzyka: N/A
Wersje: Przystosowanie pytań do grupy wiekowej
Tagi: