Add@Me Learning Methods (PL)


Tytuł: Wiadomość w piśmie brajla
Streszczenie: To działanie pozwala uczestnikom zapoznać się z pismem brajla w lekki, zabawny sposób. Dostaną oni trochę informacji, jak pisać i czytać w brajlu i będą mieli okazję to wypróbować.
Cele: Zapoznanie się z pisaniem / czytaniem w brajlu.
Potrzebne materiały / sprzęt: Kilka egzemplarzy alfabetu brajlowskiego wraz z alfabetem w czarnym druku do rozdania uczestnikom; Kartki papieru, tabliczki i dłutka dla wszystkich uczestników.
Wielkość grupy: Dowolna
Czas trwania: 30 minut
Instrukcje krok po kroku: Na początku, facylitator wyjaśnia uczestnikom zasady pisma brajla: jak należy je czytać i pisać. Jest wiele instrukcji dostępnych w internecie, zatem facylitator może je potraktować jako materiał pomocniczy. On/ona musi również wydrukować kilka egzemplarzy alfabetu brajlowskiego. Następnie, facylitator rozdaje tabliczki brajlowskie i dłutka uczestnikom. Mogą mieć oni dobrą zabawę pisząc do siebie nawzajem wiadomości i odczytując je. Facylitator z dysfunkcją wzroku podchodzi o każdego uczestnika i udziela pomocy, jeśli jest to konieczne. Działanie kończy się podsumowaniem przeprowadzonym przez facylitatora, który korzysta z pytań służących refleksji, np. z tych, które są podane w części zatytułowanej “Pytania do Refleksji / Ewaluacji".
Pytania do przemyślenia i oceny: Na zakończenie tego działania facylitator prosi uczestników, żeby podzielili się swoimi wrażeniami, myślami i odczuciami związanymi z pismem brajla. W tym celu mogą zadane następujące pytania: Co było dla was wyzwaniem? Czego się nauczyliście / co odkryliście nowego? Czy nauczyliście się, jak w brajlu zapisać wasze imiona?
Możliwe czynniki ryzyka: N/A
Wersje: Jest to bardzo dobre dla młodzieży (szczególnie dla dzieci) którzy dobrze się bawią pisząc do siebie nawzajem wiadomości w brajlu. Prowadząc zajęcia dla dorosłych, facylitator z dysfunkcją wzroku może zwiększyć stopień trudności: facylitator ma ze sobą książkę w brajlu (z oddzielonymi wierszami) i uczestnicy mogą podjąć próbę przeczytania kilku liter / linijek.
Tagi: