Add@Me Learning Methods (PL)


Tytuł: Komunikacja - co to jest?
Streszczenie: Facylitator zaprasza wszystkich uczestników do wyjaśnienia ich własnymi słowami, czym jest dla nich komunikacja. Można to ćwiczenie przeprowadzić np. po zabawie "Głuchy telefon" i zapytać uczestników, jak się czuli, kiedy przekazywali usłyszaną informację kolejnej osobie.
Cele: To ćwiczenie wprowadza w temat komunikacji i jej komponentów.
Potrzebne materiały / sprzęt: Flipchart

W przypadku niewidomych uczestników - dodatkowo flipchart brajlowski

Wielkość grupy: Dowolna
Czas trwania: 15 minut
Instrukcje krok po kroku:

Facylitator wprowadza następujące kluczowe słowa, które są zapisane na flipcharcie, są ponadto wydrukowane w brajlu:

 - Nadawca

- Komunikat

- Kanał

- Odbiorca

- Interpretacja

- Odpowiedź

- Kontekst fizyczny

- Kontekst psychologiczny

- Szumy

Uczestnicy są proszeni o utworzenie małych grup (wielkość zależy od ogólnej liczby uczestników) w celu ustalenia znaczenia wyżej podanych słów kluczowych w procesie komunikacji używając konkretnych przykładów (przykłady mogą odnosić się do sytuacji rzeczywistej, mogą też być wymyślone przez uczestników). Podczas tego działania uczestnicy mogą siedzieć w małych grupach przy stolikach, robiąc notatki, może być to zrealizowane również w formie odgrywania scenek, w celu zaprezentowania na forum całej grupy tego, co dana grupa przygotowała. Na zakończenie tego działania facylitator może poprosić uczestników o uformowanie koła, a  grupy o wyjaśnienie ich przykładów.

Pytania do przemyślenia i oceny: Poproś wszystkich uczestników o zastanowienie się nad procesem komunikacji. Kluczowym elementem jest zauważenie, że komunikacja to ciągła interakcja pomiędzy nadawcą i odbiorcą, i na odwrót. Kształt "koła" służy do wyjaśnienia “mechanizmu” procesu komunikacji i może pomóc w jego lepszym zrozumieniu.
Możliwe czynniki ryzyka: N/A
Wersje: Nie ma potrzeby tworzenia różnych wersji ćwiczenia dla różnych grup wiekowych.
Tagi: