Add@Me Learning Methods (PL)


Tytuł: Rozpoznawanie różnych smaków
Streszczenie: To bardzo proste ćwiczenie pozwala uczestnikom używać smaku i zwracać na niego uwagę bez wpływu na ich wzrok.
Cele: Rozpoznawanie różnych smaków z użyciem zmysłu smaku
Potrzebne materiały / sprzęt: Opaski na oczy dla uczestników Garnki/słoiki z różnymi rodzajami jedzenia do spróbowania (przygotowane wcześniej) Widelce/łyżki W drugiej wersji ćwiczenia: butelki z różnymi cieczami do spróbowania, plastikowe kubki
Wielkość grupy: Dowolna
Czas trwania: 25 minut
Instrukcje krok po kroku:

Facylitator z dysfunkcją wzroku objaśnia grę i mówi, że będzie 5 rund. Uczestnicy są podzieleni na zespoły. Każdy zespół wybiera swoją nazwę i dźwięk do wykonania (np. odgłos zwierzęcia). Następnie każdy zespół wybiera jednego członka, który w imieniu zespołu z opaską na oczach rozegra pierwszą rundę. Każdy zespół dostanie widelec/łyżkę i inny członek zespołu pomoże rozgrywającemu nabrać jedzenie na widelec/łyżkę z garnka.Facylitator przygotował wcześniej 5 garnków/słoików każdy zawierający inny rodzaj jedzenia do spróbowania. To może być cokolwiek, co lubisz, np. marchewki, sałatka (bez sosu), pomarańcza, cytryna, sól, cukier, herbatniki, krakersy, śmietana, ale również pasta do zębów!

W pierwszej rundzie konkurenci z opaskami na oczy mają zgadnąć, czego spróbowali, ale mogą to powiedzieć głośno dopiero po wcześniejszym wykonaniu dźwięku swojego zespołu! Pierwsza osoba, która wykona swój dźwięk, ma pozwolenie na odpowiedź! Jeśli zespół odpowie bez wcześniejszego wykonania swojego dźwięku, dostaje punkt karny. W każdej rundzie zespół wybiera kolejnego członka do gry i gra toczy się, póki wszystkie smaki nie zostaną odgadnięte.

Wygrywa zespół, który ma najwięcej poprawnych odpowiedzi po wcześniejszym wykonaniu dźwięku. Ćwiczenie kończy się podsumowaniem zainicjowanym przez facylitatora z użyciem pytań do przemyślenia, np. pytań z sekcji “pytania do przemyślenia/oceny".

Pytania do przemyślenia i oceny: Czy potrafiliście rozpoznać różne rodzaje jedzenia? A co ze smakami? Co było wyzwaniem? Jak się czuliście z różną fakturą jedzenia?
Możliwe czynniki ryzyka: Facylitator musi wcześniej wiedzieć czy ktoś ma alergię na jakieś jedzenie, nietolerancję lub jest bezglutenowy, w celu unikania pewnych rodzajów jedzenia. Jeśli ćwiczenie jest przeprowadzane w szkole, facylitator musi wcześniej się dowiedzieć, czy może przynosić jedzenie z zewnątrz.
Wersje: Odpowiednie dla młodzieży od 12-18 lat, ale można to przeprowadzać w każdym wieku. W innej wersji tego ćwiczenia można dać do spróbowania różne płyny, np. czerwone i białe wino, kawę, herbatę, lemoniadę, mleko, itd. W takim wypadku facylitator z dysfunkcją wzroku musi mieć różne butelki i zapewnić uczestnikom po kilka kubków.
Tagi: