Add@Me Learning Methods (PL)


Tytuł: Czy widzisz film w ciemności?
Streszczenie: To działanie pomaga uczestnikom doświadczyć poprzez ćwiczenie symulacyjne, jak to jest oglądać film, nie widząc obrazu na ekranie. Pozwala również uczestnikom doświadczyć audiodeskrypcji.
Cele:

Umożliwienie uczestnikom zrozumienia, czym jest film z audiodeskrypcją i jak działa. Dodatkowo możliwość doświadczenia uczuć związanych z oglądaniem filmu bez widzenia obrazu. Wzrost umiejętności słuchania.

This activity can be done by visually impaired and sighted people togheter. This is why it can be suitable for an awareness raising workshop on visual impairment.


Potrzebne materiały / sprzęt: Laptop. film z audiodeskrypcją (tylko ścieżka dźwiękowa, nie wideo).
Wielkość grupy: Dowolna
Czas trwania: 15 minut
Instrukcje krok po kroku: Przed wdrożeniem tego ćwiczenia facylitator z dysfunkcją wzroku musi zidentyfikować film z audiodeskrypcją i wybrać  jego krótką część do odtworzenia (max 10 min). Ważne jest, by mieć ścieżkę audio, nie wideo, inaczej uczestnicy będą musieli założyć opaski na oczy. Działanie jest bardzo proste: facylitator odtwarza film z audiodeskrypcją na komputerze. Ćwiczenie kończy się podsumowaniem prowadzonym przez facylitatora, z kilkoma pytaniami do refleksji np. niektóre z sekcji “Pytania Do Refleksji/Oceny”.
Pytania do przemyślenia i oceny: Na zakończenie ćwiczenia facylitator prosi uczestników o podzielenie się swoimi wrażeniami, myślami i uczuciami. Pytania mogą brzmieć: Co sprawiło wam trudność? Jak się czuliście? Czego się nauczyliście/co odkryliście? Jak się czuliście, oglądając film bez obrazu?
Możliwe czynniki ryzyka: Ważne jest, by włączyć krótki film z audiodeskrypcją (max 10 min), ponieważ to jest często bardzo męczące dla osób widzących. Nie są przyzwyczajone do oglądania filmu bez obrazu i mogą być znudzone/śpiące.
Wersje: Dla odważniejszych grup można włączyć cały film z audiodeskrypcją.
Tagi: