Add@Me Learning Methods (PL)


Tytuł: Ciasto
Streszczenie:

Zabawa powinna być przeprowadzona dwa razy.

Podczas pierwszej rundy, uczestnicy powinni mieć zasłonięte opaskami oczy, za drugim razem powinni być bez opasek na oczach. Podczas pierwszej rundy, z uwagi na to, że uczestnicy nic nie widzą, facylitator musi bardzo szczegółowo, krok po kroku, wyjaśnić wszystkie ruchy i gesty, które mają być wykonywane przez całą grupę. Ta gra jest przeprowadzana w rytmie spokojnej muzyki, uczestnicy mogą być z pozycji stojącej (zalecana) lub mogą siedzieć w kole.

Facylitator informuje grupę, że teraz każdy będzie miał za zadanie przygotowanie i upieczenie ciasta. Facylitator prowadzi uczestników krok po kroku przez to zadanie do wykonania. 

Wyciągamy ręce do przodu, następnie:

- wykonujemy ruchy, jakbyśmy wysypywali mąkę na deskę, najpierw prawą ręką, potem lewą ręką (ruch ten jest powtarzany 4 do 8 razy),

- otrzepujemy ręce o fartuch — 4 razy,

- wbijamy 4 jajka (jajka są za nami, na półce — prawą ręką sięgamy za lewe ramię, bierzemy jajko, rozbijamy je o lewe ramię, wlewamy jajko do mąki mówiąc "chlup" i wyrzucamy skorupki przez prawe ramię mówiąc "siup", następnie lewą ręką sięgamy za prawe ramię i robimy to samo, czyli rozbijamy jajko na prawym ramieniu, wbijamy je do mąki mówiąc "chlup"  i wyrzucamy skorupki przez lewe ramię mówiąc “siup”.

Powtarzamy te same ruchy, prawą i lewą ręką.

Zagniatamy ciasto 4 razy.

Następnie - wałkujemy ciasto obiema rękami przed sobą, na desce — 4 lub 8 razy.

Ozdabiamy ciasto krememem (8 razy) - składamy dłonie w piąstki, kładziemy jedną na drugiej (pionowo) i rytmicznie otwieramy i zamykamy palce górnej dłoni.

Posypujemy ciasto bakaliami.

Wkładamy ciasto do piekarnika.

Wyjmujemy ciasto z piekarnika.

Kroimy ciasto.

Gotowym ciastem częstujemy osobę po naszej prawej i po lewej stronie (możemy z tak przygotowanym ciastem, w rytmie muzyki wędrować po sali i częstować nim osoby, które spotkamy na naszej drodze).

Podczas drugiej rundy zabawy uczestnicy nie mają zasłoniętych oczu. Facylitator musi mieć dobrze opanowane ruchy i gesty, żeby móc zaprezentować je uczestnikom - uczestnicy naśladują ruchy i gesty facylitatora. Ta gra może być przeprowadzona wyłącznie wtedy, kiedy facylitator zna ją dobrze, umie zarówno krok po kroku opisać wszystkie gesty / ruchy do wykonania jak i je wykonać. Jeżeli facylitatorzy z dysfunkcją wzroku zdecydują się na przeprowadzenie tej zabawy bez pomocy widzącego asystenta, muszą ją sobie dobrze przećwiczyć przed jej przeprowadzeniem, żeby dobrze opanować wszystkie ruchy i gesty.  Mogą skorzystać z pomocy widzącego asystenta.

Cele: Grupa jest pełna energii i gotowa do pracy; uczestnicy są zrelaksowani.
Potrzebne materiały / sprzęt: Muzyka jako tło do zabawy.

Przykładowa muzyka: https://www.youtube.com/watch?v=MTqPtJLL7io&list=PLHtSDdCu6Xel7lYimYsSLJex3Kc3oP0Wr&index=8


Wielkość grupy: Dowolna
Czas trwania: 20 minut
Instrukcje krok po kroku: Instrukcje krok po kroku oraz zasady są zaprezentowane w "Streszczeniu".
Pytania do przemyślenia i oceny: Z uwagi na to, że uczestnicy w jednej rundzie mają a w kolejnej nie mają opasek na oczach, refleksje będą krążyły wokół porównania odbioru tego działania, kiedy wykonuje się ruchy i gesty przy oczach zasłoniętych i bez opaski na oczach.

Jakie uczucia Wam towarzyszyły podczas pierwszej rundy, kiedy mieliście oczy zasłonięte? A jakie uczucia Wam towarzyszyły, kiedy już nie mieliście opasek na oczach i mogliście obserwować ruchy i gesty facylitatora? Kiedy czuliście się bardziej komfortowo i dlaczego? Czy generalnie zabawa ta podobała się Wam? Czy miała jakiś wpływ na Wasze samopoczucie? Co było dla Was najtrudniejsze? Co się Wam podobało najbardziej? Czy było w tej zabawie coś, co się Wam naprawdę nie podobało i jeśli tak, to co to było? Itp.

Możliwe czynniki ryzyka: Niektórzy uczestnicy mogą odczuwać duży dyskomfort z powodu opasek na oczach, z różnych powodów - ich odmowa założenia opasek powinna zostać uszanowana.
Wersje:

N/A

Tagi: